העסקת עובדים זרים

העסקת עובדים זרים

שאלות רבות עולות כתוצאה מהעיסוק בסוגיה של העסקת עובדים זרים. מי יכול להעסיק עובד זר, האם התהליך דורש הכנה מיוחדת ואילו זכויות יש לעובדים זרים?

ובכן, לא כל מעסיק יכול להעסיק עובד זר. המדינה היא זו שקובעת מי יכול ומי לא יכול להעסיק עובדים זרים זאת על ידי היתר מיוחד אותה היא מעניקה לארגונים, מפעלים ועסקים מסוימים. מדינת ישראל מחליטה כי אוכלוסיות מסוימות בהן יש צורך יועסקו בתחומים מסוימים כמו למשל חקלאות, בניין, סיעוד וכדומה. לצורך הדוגמא, אדם פרטי אשר מעוניין להעסיק בביתו עובד או עובדת זרה לעבודות משק בית למשל, הדבר אינו חוקי. מצד אחד לאותו אדם אין היתר מהמדינה ומצד שני הוא חשוף לקנס גבוה ולנזק בלתי הפיך שעלול להתרחש ולפגוע בעובד הזר.

אילו דברים חשוב למעסיק לדעת כאשר הוא מחליט להעסיק עובד זר בצורה חוקית?

חשוב להבהיר שבנוגע לזכויות, אין הבדל בין עובד זר המועסק באופן חוקי לבין עובד ישראלי. כלומר, כל הזכויות שמגיעות לעובד ישראלי כמו למשל שעות נוספות, חוזה עבודה, תלושי שכר, הפרשות למס הכנסה וביטוח לאומי, דמי הבראה, חופשות, נסיעות, מנוחה וכדומה מגיעות לעובד זר בדיוק כמו שאין מגיעות לעובד ישראלי בין אם זה עובד קבלן, עובד זמני או עובד קבוע.  יחד עם זאת, במהלך השנים המדינה עושה שינויים והתאמות, זאת בכדי לאפשר חפיפה בין המציאות בשטח לחוקים משפטיים.

למרות החוק, עדיין יש המון עובדים זרים אשר עובדים ללא היתר עבודה. למרות זאת יש ערים בהן כמות העובדים הזרים גדולה כמו למשל בתל אביב. מה שקורה בפועל הוא שהעירייה לוקחת את אותם עובדים בחשבון בתכניות עתידיות מה שיוצר סוג של בעיה זאת משום שעובדים אלה אינם חוקיים.